Menü

Kollagén étrend-kiegészítők: Így érdemes szedni!

Kollagén étrend-kiegészítők: így érdemes szedni

A cikk szerzője Pallagi Alexandra, a dietetikusod.hu dietetikus szakértője.

Glicin, prolin, hidroxiprolin. Egyenként ez a 3 szó talán nem mond sokat, azonban, ha a kollagént említjük, amelyet ez a 3 aminosav alkot, már mindenki felkapja a fejét.

 

Tartalomjegyzék

1. Miért használjunk kollagén-étrendkiegészítőt? 

2. Kollagén-étrendkiegészítő vs. természetes élelmiszerek. 

3. A kollagént tartalmazó tablettàk és folyadékok hátránya.

4.Tippek a kollagén fogyasztásához.

 

 

1. Miért Használjunk kollagén-étrendkiegészítőt? 

A kollagén egy fehérje, mely nagy mennyiségben található meg a szervezetünkben, a testünket alkotó fehérjék kb 60-70%-át teszik ki. Többféle típusát különböztetjük meg.

 

  • Az I-es típusú kollagén az inakban, csontokban található meg a legnagyobb mennyiségben, emellett a ráncok csökkentésében is szerepe van. Ezt a típust a marha, hal és a sertéskollagén tartalmazzák.

  • A II-es típusú kollagén legnagyobb mennyiségben a porcokban található, az ízületekre van jó hatással és csirkeporcból vonják ki.

  • A III-as típusú kollagén az, amely többek között bőrünk és belső szerveink rugalmasságáért felel, ezt a különböző kollagén készítmények általában nem, vagy csak kis mennyiségben tartalmazzák.

 

A szervezetünk saját maga is elő tudja állítani a kollagént, azonban a kor előrehaladtával a szintézis csökken, majd fokozatosan kezd megszűnni.

Emellett vannak bizonyos tényezők, amelyek negatívan befolyásolhatják a kollagén termelését. Ilyen például a dohányzás, légszennyezés, stressz, a napfény - nem véletlenül hangsúlyozzák egyre több platformon a fényvédelem fontosságát. Végül, de nem utolsó sorban a nem megfelelő étrend is hozzájárulhat a kollagén mennyiségének csökkenéséhez. (pl. túlzott cukorfogyasztás) Ez a folyamat olyan tüneteket okoz, mint az ízületi fájdalom, a porcok sűrűségének csökkenése, ráncok megjelenése.  

 

2. Kollagén étrend-kiegészítő vs. természetes élelmiszerek 

 

Több kutatás is azt sugallja, hogy a kollagén étrend-kiegészítők alkalmazása, vagy az étrendi kollagén-források bevitelének növelése:

  • Elősegíti a bél egészségét.
  • Csökkenti az ízületi fájdalmakat.
  • Csökkenti a hajhullást.
  • Javítja a bőr rugalmasságát.
  • Szerepe van a csontvesztés megakadályozásában.
  • Képes fokozni a szív egészségét.

A kollagén tartalmú ételek fogyasztásának növelése mellett étrend-kiegészítőkkel növelhetjük szervezetünk kollagénszintjét.

 

Top 4 természetes kollagénforrás:

  1. csontleves

  2. tojás (főként a fehérje)

  3. zselatin

  4. spirulina (szárítva könnyen megtalálható elsősorban a bioboltok kínálatában)

 

Amellett, hogy sokféle kollagént tartalmazó ételt fogyasztunk, fellendíthetjük a szervezetünk kollagén termelését azzal is, ha néhány kollagén termelő ételt építünk be az étrendünkbe:

  • zöld levelű zöldségek (sóska, spenót)
  • tökmag
  • citrusfélék, eper
  • fokhagyma

 

Na, de mi a helyzet az étrend-kiegészítőkkel?

Ma már számos változatban megtalálhatóak a drogériák, boltok polcain a kollagén étrend-kiegészítők, ez pedig nehézséget jelent a megfelelő döntés meghozatalában. A kollagén önmagában nem tud felszívódni, enzimekre van szükség, amelyek alkotóelemeire - peptidekre bontják, majd ezt követően az alkotóelemek fognak eljutni a bőrbe, ízületekhez, ahol megtörténik a kollagén újraépítése, a szintézis.

Ez alapján azt mondhatjuk, hogy a hidrolizált kollagén hatékonyabb, hiszen már peptidekre van bontva, ezek gyorsan áthaladnak az emésztőrendszeren, felszívódnak és arra a helyre jutnak, ahol a szervezetnek szüksége van rájuk.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a zselatinból bevitt kollagént is tudja hasznosítani a szervezet, csak lassabban, mint egy hidrolizált formát, hiszen itt szükség lesz a már korábban említett enzimekre is és a lebontásra hatással van az emésztés hatékonysága is, ami egyénenként eltérő lehet.

 

GAL Halkollagén peptidek

GAL Marhakollagén peptidek argentin

GAL Csirkeporc-komplex

 

                                

            

                          

 

 

 

3. A kollagént tartalmazó tabletták és folyadékok hátránya 

A tabletták, folyadékok a kollagén mellett egyéb adalékanyagokat is tartalmaznak és általában kellő mennyiségű kollagén sincs jelen bennük. A kutatások 2-3 hónapos kúrát követően pozitív tapasztalatokról számoltak be ízületi kopással kapcsolatban. Mivel a csirkeporcból készült változat esetén a II-es típusú kollagén dominál, ízületi problémák esetén érdemes ezt előnyben részesíteni. A bőrre kifejtett hatáshoz köthetően is vannak pozitív tudományos bizonyítékok.

Azt, hogy az elfogyasztott kollagént a szervezetünk mekkora mértékben használja a bőr rugalmasságának fenntartására, nem lehet egyértelműen megmondani, mert egyénfüggő, hogy a szervezet hol és hogyan fogja hasznosítani a bevitt mennyiséget.

 

A kollagén optimális hasznosulása: ezért figyelj a C-vitamin bevitelre!  

Rendkívül fontos, hogy C-vitamin elengedhetetlen a kollagén szintézishez és majd a beépítéshez is. Az egészséges táplálkozásban a felnőttek számára javasolt napi C-vitaminbevitel állapottól és életkortól függően 75-120 mg között változik. Ezt a mennyiséget kiegyensúlyozott táplálkozással, a gyümölcsök, zöldségek által biztosíthatjuk a szervezetünk számára, viszont nem lesz elegendő a kollagén hasznosításához.

A kívánt hatás eléréséhez napi 1000 mg C-vitamin alkalmazása javasolt. Kiemelném, hogy ezt azonban csak kúraszerűen javasolt alkalmazni, mert arra hajlamosaknál fokozhatja a vesekő kialakulásának kockázatát! 

 

4. Tippek a kollagén fogyasztásához 

A marhakollagén erős ízét tompíthatja, ha kávéban vagy kevés gyümölcslében keverjük el.

A halkollagén íze viszonylag semleges, tejtermékekben elkeverve is ideális. Amennyiben valaki allergiás a halakra, ne a halkollagént részesítse előnyben, mert allergizálhat.

 

 

Hivatkozások:

https://www.todaysdietitian.com/newarchives/0221p16.shtml

https://www.todaysdietitian.com/newarchives/0319p26.shtml

https://www.todaysdietitian.com/newarchives/1117p10.shtml

Szendrői, A., Tordé, Á., Vargha, J., Bánfi, G., Horváth, A., Horváth, C., & Nyirády, P. (2017). Az étrend szerepe a húgyúti kövek kialakulásában és megelőzésében. http://medicalonline.hu/mozgasszervi-fajdalom/cikk/a_nem_denaturalt_2_es_tipusu_kollagen_hatasa_az_arthrosisra

https://doi.org/10.1111/jocd.13435 DOI: 10.4103/2278-019X.146161

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/

http://www.scielo.br/pdf/rbgg/v19n1/1809-9823-rbgg-19-01-00153.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25314004/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429168/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429168/

Keresés