Menü

Arcápolási rutin lépésről-lépésre

Arcápolási rutin lépésről-lépésre

Ha hatékony arcápolási rutin felépítését fontolgatod, akkor érdemes megismerned a bőrápolás alapfogalmait. Retinol, niacinamide, AHA savak, hámlasztás...Fluid, lotion, szérum, tonik... Csak úgy repkednek a hatóanyagok és fogalmak az arcápolási rutinnal kapcsolatban. Ha kezdő vagy a bőrápolásban és most szeretnél egy jó rutint felépíteni, akkor ezek a szavak még nem sokat mondanak neked. De még a bőrápolásban jártasak is megállnak egy pillanatra, hogy akkor most mikor, mit, hová miért kell kenni.

Ebben a cikkünkben javaslatot teszünk egy alap és egy kiegészített (profi) arcápolási rutin felépítésére. Lépésről-lépésre bemutatjuk, hogy melyik termék használata hányadikként következik a sorban. Fontos megjegyeznünk, hogy minden ember más és más, ezért nem mindenkinél ugyanazok az elemek válnak be. Így a megfelelő rutin felépítése sok kísérletezéssel jár, de itt bemutatunk egy általános sorrendet, amit nyugodtan követhetsz.

 

Az arcápolás fogalomköre gyakran a tisztításban és hidratálásban ki is merül. Azonban mára egyre ismertebbé és elfogadottabbá vált a rétegző bőrápolás, vagyis a különböző állagú kozmetikumok 'halmozása'. Az ázsiai kozmetikumok tipikusan ilyen rétegző bőrápolásra vannak kitalálva, vagyis egymás hatását erősítik, kiegészítik. Vannak olyan koreai hölgyek, akik több mint 15 lépcsőből álló bőrápolási rutint állítottak össze maguknak. Ez persze nem azt jelenti, hogy meg kell vásárolnunk a legtrendibb összetevőket tartalmazó termékeket és mindent egy időben magunkra kell kenni. Egyébként sem javasolt halmozni az élvezeteket, mert a végén alig szívódnak fel a hatóanyagok, vagy negatív kölcsönhatásba lépnek és irritáció lép fel. Tehát mindent a maga idejében, az alábbiakban bemutatott sorrendben használjunk.

 

FELKÉSZÜLÉS A BŐRÁPOLÁSI RUTINRA

  1. Az arcápolási rutin alapja: a bőrtípus megállapítása

Még mielőtt bármilyen terméket is választanál határozd meg a bőrtípusodat. Ha nem vagy benne biztos, hogy melyik kategóriába tartozol, használd a Szépségcenter bőrtípus tesztjét. A bőrtípus fontos, mert ez határozza meg, hogy az alapápolást (lemosó, hidratáló, fényvédő) ellátó termékeknek milyen legyen az állaga.

Rutinokról itt olvashatsz tovább:

Zsíros-kombinált bőrtípusod van? → Így készíts magadnak arcápolási rutint problémás bőrre!

Normál bőröd van? → Így készíts magadnak rutint normál bőrre!

Száraz a bőröd és feszül? → Ezzel a hidratáló-tápláló rutinnal hozd egyensúlyba!

  1. Bőrproblémák azonosítása

Majd határozd meg, hogy van-e valamilyen bőrproblémád. Ezek lehetnek a bőröregedés jelei, pattanások, mitesszerek, rozácea vagy pigment foltok. Lehet, hogy egyszerre több problémád is van (például pattanásos az arcod és közben már az anti-agingre is szeretnél hangsúlyt fektetni), de ezek közül próbáld meg kiemelni, hogy számodra mi a legfontosabb, első számú kezelendő gond és az extra kozmetikumokkal ezeken tudsz látványosan javítani majd.

  1. Hatóanyagok rövid tanulmányozása

Érdemes utánaolvasni, hogy milyen hatóanyagokat kell keresni a termékekben egy adott bőrprobléma kapcsán. Röviden összeszedtük a leggyakoribb, leghatásosabb hatóanyagokat:

Hidratáló az arcápolási rutin alapja

ALAP ARCÁPOLÁSI RUTIN

Az első lépés mindig a bőr megtisztítása, szennyeződések vagy smink lemosása. A koszos, sminkmaradványos bőrbe a hatóanyagok nem tudnak felszívódni és még irritációt is okozhatnak. Az arctisztítás reggel és este se maradjon el, leginkább sminklemosó hab és/vagy krémes arclemosó ajánlott, kifejezetten fontos, hogy a bőr alaposan megtisztuljon és smink se maradjon rajta.

Második lépésként az eszencia / szérum jön a sorban, amivel célzottan a legfőbb bőrprobléma ellen lépünk fel. Az eszenciák és szérumok koncentrált formában tartalmazzák az arcápolási hatóanyagokat, de kevesebb néha több elvet követve, maximum kettő szérumot használjunk egymás után. 

Végül a krém következik, ami bőrtípustól függetlenül fontos lépése az arcápolási rutinnak. A száraz bőr inkább a testesebb hidratálókra vágyik, míg zsíros bőrre a könnyebb emulziós formulák az ideálisak. Napszak alapján is bonthatjuk a krémeket, reggel inkább fényvédővel ellátott könnyed állagokat használjunk, estére pedig az gazdagabb, táplálóbb fajtákat. Estére jó választás lehet a gél (éjszakai) maszk is, így még több ideje van a hatóanyagoknak beszívódni.

Ez a három elem, az alap arcápolási rutin része, plusz a reggeli rutin után nagyon erősen ajánlott a fényvédő használata is. Ezeket egészítjük még ki a bőrproblémának megfelelő kozmetikumokkal, amelyek valamilyen megelőzést szolgálnak. Íme egy bővített, extra arcápolási rutin menetrendje:

 

PROFI ARCÁPOLÁSI RUTIN

 

1. Tisztítás.

2. Előhidratálás: Második lépésként az előkészítés következik, ezalatt értjük a bőrprobléma szerint célzott lotion, toner és egyéb folyékony kozmetikumokat, amik előhidratálástól és problémák célzott megoldását segítik, mindig eszerint érdemes választani.

3. Hámlasztás: A hámlasztó a bőr felső rétegének megújulását gyorsítja fel, simább lesz tőle a bőrünk, eltávolítja az elhajt hámsejteket és felkészíti a bőrt szérumok és hidratálók számára. Hámlasztást heti 1-2 alkalommal (inkább este) elég elvégezni, de minden esetben a saját bőrünk igényeihez kell igazítani a használatát és fényvédőt használni az adott időszakban..

4. Szérumok.

5. Szemránckrém/szemkörnyékápoló: Olyan magas hatóanyag-tartalmú termékek, amik kifejezetten a szemkörnyék tipikus problémáira (pl. sötét karikák, duzzanatok vagy szarkalábak) tartalmaznak célzott hatóanyagokat.

6. Hidratáló vagy tápláló krém este, hidratáló fényvédő reggel.

7. Olajak, olaj szérumok: Az esti rutin részeként akár célzott problémamegoldó bőrápoló olajos szérumokat is bevethetünk a siker érdekében.

 

KIEGÉSZíTŐ - PROBLÉMA MEGOLDÓ - LÉPÉSEK

- Fátyolmaszkok: Igazi extra a bőrápolásban, amiért később nagyon hálás lesz a bőröd. A fátyolmaszkok sokféle hatóanyaggal elérhetők, amit a bőrtípusodnak és bőrproblémádnak megfelelően érdemes kiválasztani. Még az olajos vagy hidratáló krém előtt javasolt felhelyezni.

- Primer: nem kapcsolódik szorosan a bőrápolási rutinhoz, de egy jó primer nagyon sokat tud dobni az összképen, ráadásul sok hozzáadott jótékony hatóanyaggal rendelkezik. például vannak mattító hatású,  vagy extra fényvédővel ellátott termékek. Sminkelés esetén az alapozót is nagyon tartóssá teszi, a primert reggelente közvetlenül az alapozó alá, a fényvédő fölé érdemes használni.

 

Csatlakozz a több mint 7.000 tudatos nőhöz, aki egyedi ajánlatokban részesül és elsőként értesül akcióinkról, újdonságainkról, hetente frissülő szakértői cikkeinkről. 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Arcápolási alapok Arcápolási rutin

Keresés